maj 30 2010

Tydzień pierwszy - poszukiwanie celów


Komentarze: 0

 

Dzień 1. Znajdź bieżące współrzędne

W dalszej części programu Twoim punktem odniesienia i wskazówką będą wyniki inwentaryzacji, o której przeprowadzenie zaraz Cię poprosimy. Aby cokolwiek osiągnąć, musisz wiedzieć, dokąd chcesz dotrzeć. Równie ważne jest jednak, abyś wiedział, gdzie jesteś teraz. Możesz wówczas sporządzić plan trasy łączącej miejsce, w którym się znajdujesz, z punktem, do którego chcesz dotrzeć: szlak wiodący stąd do spełnienia marzeń.
Niemal każdy z nas (prawdopodobnie w ogóle się nad tym nie zastanawiając) dzieli swoje życie na to, co lubi, oraz na to, czego nie lubi. Richard Bandler, współtwórca NLP, zauważył, że podczas gdy zwykle dobrze wiemy, co lubimy, a czego nie lubimy, prawdopodobnie nie zauważamy, że dokonujemy dalszego podziału naszych upodobań na rzeczy, które lubimy lub których chcemy, ale nie mamy (na przykład nowy samochód, wakacje czy awans) oraz rzeczy, których nie lubimy lub nie chcemy, ale mamy (takie jak na przykład nadwaga, nadpobudliwość czy źle wychowane dzieci).
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: co naprawdę podoba Ci się w Twoim życiu? Mogą to być bohaterskie dokonania, takie jak futbolowy hattrick czy zdobycie nagrody lub awansu, lub też najzwyklejsze momenty z życia: obserwowanie śpiącego dziecka, wsłuchiwanie się w szum fal czy delektowanie się smakiem lodów czekoladowych. Zadbaj o to, żeby Twoja lista była możliwie długa i wyczerpująca — nie żałuj czasu, aby ją przygotować. Zatytułuj tę listę „Chcę i mam". Wypełnij jedną z kolumn, których nagłówki zamieściłem poniżej.
Przejdźmy teraz do bardziej oczekiwanego pytania: co masz w życiu, mimo że wcale nie chcesz tego mieć? Niektórzy spędzają większość życia na rozważaniu tego pytania w tej czy w innej formie. Gdy poświęcisz mu już kilka minut, możesz wymienić na liście wspomniane kilka kilogramów nadwagi czy kłopotliwe nawyki, korki uliczne, dni, kiedy Twój szef ma zły humor czy cokolwiek innego, co „psuje Ci koncepcję". Zadbaj o to, żeby Twoja lista była możliwie długa i wyczerpująca — nie żałuj czasu, aby ją przygotować. Zatytułuj tę listę „Nie chcę i mam". Wypełnij jedną z kolumn, których nagłówki zamieściłem poniżej.
Czas na pytanie NLP: czego chcesz w życiu, ale nie masz? Pora spisać „listę życzeń". Zacznij od dowolnej dziedziny życia, takiej jak praca, dom, miłość, finanse albo cokolwiek innego. Pamiętaj o ważnych marzeniach — pamiętaj też, żeby zapisać co najmniej kilka marzeń „codziennych", takich jak na przykład słoneczne niebo, czysta pościel czy świeżo zaparzona kawa. Również na tę listę poświęć wystarczająco dużo czasu. Zatytułuj ją „Chcę i nie mam". Wypełnij jedną z kolumn, których nagłówki zamieściłem poniżej.
Ostatnia kolumna to kategoria, o której rzadziej myślimy: to, czego nie chcemy i nie mamy. Jeżeli jesteś podobny do większości ludzi, zwykle nie spędzasz zbyt wiele czasu na zastanawianiu się nad takimi rzeczami, tak więc poświęć im kilka minut teraz. Można tu wymienić bardziej oczywiste sprawy, takie jak przerażająca choroba, dług nie do spłacenia, kalekie dziecko, kiepskie zdrowie, niezdolność do pracy itp. Jest jeszcze wiele innych rzeczy, których z pewnością nigdy nie pragnąłeś i nie chcesz próbować — paralotniarstwo, pobyt w więzieniu, wycieczka na składowisko toksycznych odpadów itp. Na swojej liście wymień też kilka takich pozycji. Zatytułuj ją „Nie chcę i nie mam". Wypełnij jedną z kolumn, których nagłówki zamieściliśmy poniżej.
Upewnij się, że każda z wymienionych pozycji jest rzeczywista i konkretna. Pamiętaj, że w każdej kolumnie powinno znaleźć się co najmniej kilka przykładów.
Chcę     Chcę            Nie chcę    Nie chcę
i mam    i nie mam    i mam        i nie mam

hjdbienek : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz