ĆWICZENIE 23. USTALANIE CELÓW ZWIĄZKU
Komentarze: 0
1. Zdefiniuj swój związek.
Po pierwsze, pomyśl o określonej osobie, z którą łączy Cię już jakiś związek, lub wybierz taką, którą właśnie poznajesz. Czego oczekujesz w relacji z tą osobą? Koncentruj się wciąż na tej osobie, ponieważ Twoje cele związane z innymi ludźmi mogą się znacznie różnić od innych celów.
2. Zastosuj proces osiągania celu.
Następnie przejdź z tym celem przez proces osiągania celu, który omówiliśmy w wcześniej. Zauważ, jak ta sekwencja powtarza ważne, dobrze już znane elementy. Jeśli chcesz osiągnąć sukces w określonej dziedzinie, musisz wywiązać się z pięciu poniższych warunków dobrze sformułowanego celu.
3. Ustal warunki.
A. Oczekiwania. Czego oczekujesz od tego związku? Jaki jest jego cel? Pomyśl pozytywnie o tym, czego chcesz. Pamiętaj, by Twój cel mówił o tym, co chcesz zrobić, a nie czego nie chcesz: „Chcę zdobyć źródło referencji" lub „Chcę poznać przyjaciela" (a nie „Nie chcę rozmów handlowych bez uprzedzenia" lub „Nie chcę być sam"). B. Działania. Co możesz zrobić, by cel został osiągnięty? Jeśli to, czego oczekujesz od związku, jest czymś, czego nie możesz kontrolować, bardzo szybko może to doprowadzić do frustracji. Na przykład w przypadku konfliktu nie możesz kontrolować drugiej osoby, nie możesz więc mieć nadziei, że będzie się zachowywać w sposób, który uważasz za odpowiedni. W zamian użytecznym dla Ciebie celem może być pozostawanie kopalnią pomysłów i oazą spokoju, abyś potrafił zadawać odpowiednie pytania w nadziei na zrozumienie, czego tak naprawdę chce ta druga osoba. To jest coś, nad czym masz kontrolę. C. Znak. Jaki znak powiadomi Cię o dotarciu do celu? Co zobaczysz, usłyszysz i odczujesz, gdy osiągniesz swój cel? Bądź tak konkretny i realistyczny, jak tylko to możliwe. D. Kontekst. Pomyśl, gdzie i kiedy się to przyda. W jakim określonym kontekście chcesz osiągnąć swój cel? E. Konsekwencje. Jaki skutek lub wpływ będzie miało na Ciebie osiągnięcie tego celu w tym związku? Z drugiej strony równie ważne jest to, jaki wpływ będzie to miało na drugą osobę. Zastanawiając się nad skutkiem osiągnięcia celu dla tego związku, pomyśl, jaki rezultat masz zamiar uzyskać natychmiast. Jakie wyniki chciałbyś uzyskiwać za sześć miesięcy lub rok? A co z okresem jeszcze dłuższym? Dokonaj odpowiednich korekt. Teraz zastanówmy się nad prostym i skutecznym sposobem zbudowania związku, który może Ci pomóc w osiąganiu jeszcze większych sukcesów. Myśląc o ważnym związku lub relacji, odpowiedz na następujące pytania. Po pierwsze, czego pozytywnego oczekuję od tego związku? Po drugie, co mogę zrobić, by tak się stało? Po trzecie, jakie usłyszane, ujrzane lub doznane wrażenie powie mi, że osiągnąłem cel? Po czwarte, kiedy, gdzie, z kim i w jakim kontekście chcę osiągnąć ten cel? Po piąte, jakiego wpływu na mnie i ludzi, którzy są z tym związani, oczekuję po osiągnięciu tego celu — krótkofalowo, długofalowo i jeszcze dłużej? Myśląc o relacjach lub związkach, twórz zawsze cele, które spełniają pięć warunków określonych przez powyższe pytania. Potem, wraz z rozwojem wzajemnych stosunków, pamiętaj, by stale je zachowywać, gdyż pomogą Tobie i tej drugiej osobie w uzyskaniu tego, czego chcecie.
Dodaj komentarz