Dzień 7. Doceń wartość odpoczynku
Komentarze: 1
We wszystkich religiach i dyscyplinach duchowych podkreśla się znaczenie odpoczynku. Niezależnie od tego, czy czas ten ma zostać poświęcony na wychwalanie Stwórcy, czy na ponowne skoncentrowanie umysłu i ducha adepta, a nawet na zwyczajny odpoczynek od wysiłku fizycznego, chodzi o to, żeby docenić dar życia oraz dar jaźni, który umożliwia jego docenienie. W ostatnich latach z powodu nieustannie zwiększających się wymagań stawianych przez codzienność wielu z nas przestało pamiętać o dniu odpoczynku, zastępując go dniem poświęconym na wykonywanie pracy, którą nie zdążyliśmy się zająć w trakcie tygodnia. Możemy sądzić, że zrezygnowaliśmy tylko ze staromodnej tradycji, że jesteśmy „nowocześni" i „wydajni" — jeśli jednak tak jest, to kiedy właściwie spędzamy czas poza kieratem? Kiedy będziemy mieli czas dla siebie? Kiedy będziemy mieli czas, aby docenić to życie, które otrzymaliśmy? Kiedy będziemy mieli czas, żeby zachwycić się stworzeniem i na swój sposób lub zgodnie z naszą tradycją docenić Stwórcę?
Dzisiejsze ćwiczenie jest równie ważne jak ćwiczenia wykonywane w pozostałych dniach programu. Tworzy fundament pozytywnego działania oraz pozytywnego doceniania. Jeśli wrócisz na chwilę do notatek z dnia pierwszego, zobaczysz listę zatytułowaną „Mam i chcę". Zapisałeś na niej rzeczy, których pragniesz w życiu, a jednocześnie masz je. Biorąc udział w wyścigu o zyski, korzyści i osiągnięcia, możesz łatwo zapomnieć, jak daleko już dotarłeś. Poświęć dzisiaj nieco czasu, aby szczegółowo przeanalizować tę listę. Zatrzymaj się na chwilę przy rzeczach, które naprawdę Cię zachwycają. Rozsmakuj się w nich. Zwróć uwagę na to, co lubisz w swoim życiu. Jeżeli w ten sposób dojdziesz do wniosku, że warto byłoby kogoś odwiedzić, wysłać kartkę z podziękowaniami albo poświęcić chwilę na medytację lub modlitwę bądź na zrobienie czegoś, co sprawi, że te dobre rzeczy w przyszłości będą mieć większy udział w Twoim życiu, pozwól, aby Twoje serce było Ci przewodnikiem. Pamiętaj, że w dowolnym momencie możesz dopisywać do tej listy różne elementy.
Gdy już dokładnie przeanalizujesz tę listę, w wyobraźni dokonaj krótkiego przeglądu ostatniego tygodnia lub miesiąca i zwróć uwagę na to, co zrobiłeś z tą książką i programem, aby poprawić jakość swojego życia i siebie samego. Zwróć uwagę na ćwiczenia, jakie wykonałeś, oraz na rezultaty, jakie osiągnąłeś. Mimo że to całkiem prawdopodobne, iż mogą „chodzić Ci po głowie" myśli związane z tym, że nie wykonałeś ich absolutnie doskonale, bądź z tym, że mogłeś lepiej się postarać, albo że ktoś inny wykonał je lepiej, nie przejmuj się nimi. Pozwól im przelatywać przez umysł, tak abyś mógł ponownie skupić uwagę na tym, co osiągnąłeś. Doceń siebie za to, że poświęciłeś czas na zrobienie tego, co zrobiłeś, łącznie z wykonaniem tego ćwiczenia. Zastanów się, co mógłbyś dla siebie zrobić, aby docenić takie postępy. Wiele życiowych przyjemności po prostu czeka, żeby ktoś zaczął się nimi cieszyć. Spacer w parku, piwo z przyjaciółmi, odwiedziny u kolegi, dobra książka, piknik, gra — zacznij już teraz!
Dodaj komentarz