Rozwijanie pewności siebie - Zrozumieć...
Komentarze: 0
"Wielka sztuka niezależnie od formy spoczywa na fundamencie, jakim są umiejętności techniczne. Na przykład balet wymaga opanowania plie i piruetu. Dotychczas nie odkryłam nic, co lepiej niż NLP umożliwiałoby nam opanowanie technicznych podstaw sztuki ludzkiego istnienia".
— LARA EWING, międzynarodowy konsultant ds. zarządzania
Podobnie jak obawy i niepokój mogą przeszkodzić Ci w osiągnięciu sukcesu, również złe emocje, których niekiedy doświadczasz, mogą skutecznie powstrzymywać Twój rozwój. Nic nie może Cię osłabić lub „wykoleić" skuteczniej niż żądło negatywnej samooceny. Ludzie zwykle wykorzystują dwa zasadnicze procesy myślowe, dzięki którym udaje się im skutecznie szkodzić sobie samym: tworzą wewnętrzne wyobrażenia porażki lub zagubienia, a także słyszą wewnętrzny głos, który przypomina im, co robią źle.
Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że myśląc o zbliżającej się prezentacji, którą miałeś wygłosić, wyobrażałeś sobie, jak stajesz przed grupą i nerwowo się rozglądasz, robiąc z siebie głupca? Czy kiedykolwiek powiedziałeś coś komuś, a zaraz potem usłyszałeś w głowie głos: „Ty głupku — co cię opętało, żeby to powiedzieć?"? Większość z nas ma podobne doświadczenia — zdarza się, że stajemy się swoim najgorszym wrogiem. Takie procesy myślowe powodują, że nastawiamy się na porażkę.
Weźmy na przykład Billa — mężczyznę, który miał poważny problem z negatywną samooceną. Powiedział, że od ponad roku czuje się przygnębiony i jest pogrążony w depresji. Analizując swoje procesy myślowe, odkrył, że wyobraża sobie wszystkie sytuacje, w których nie poradził sobie najlepiej, a następnie komentuje swoją postawę, oskarżając siebie o to, jak źle mu poszło — wykorzystuje obydwa kłopotliwe procesy, o których wspomnieliśmy. Gdy zapytano go: „A co z sytuacjami, w których poradziłeś sobie dobrze?", odpowiedział, że wie, iż w jego umyśle jest miejsce dla sukcesów, ale po prostu nie jest w stanie się na nich skupić. Stosując techniki opisane w tym rozdziale, odkrył, że zarówno wewnętrzne wyobrażenia, jak i wewnętrzne dialogi mogą być zupełnie inne. Zastąpił uczucie przygnębienia emocjami towarzyszącymi pewności siebie — dzięki nim mógł stać się bardziej dynamicznym i skutecznym członkiem zespołu, a także bardziej cieszyć się życiem.
Dodaj komentarz