Poświęć tyle czasu, ile będzie Ci potrzebne, aby wykonać każdy etap tego ćwiczenia dokładnie, komfortowo, z łatwością i we własnym tempie.
1. Zidentyfikuj obraz-wskazówkę. Pomyśl o okresie życia, w którym byłeś dla siebie szczególnie surowy — gdy brakowało Ci wiary w siebie. Może było to niedawno, a może minęło już sporo czasu — wybierz czas, gdy brakowało Ci wiary w siebie, aby podjąć kroki zmierzające do osiągnięcia osobistych celów, na których naprawdę Ci zależało. Czas, kiedy czułeś, że nie jesteś w stanie wykorzystać pełni swoich możliwości. Możesz też pomyśleć o zdarzeniu, którego się spodziewasz — o przyszłym wydarzeniu, na które czekasz, czując dyskomfort i bezradność.
Faktycznie zaangażuj się w to doświadczenie — w pełni odczuwaj wszystko to, co zobaczysz, poczujesz i usłyszysz. Pozwól, aby nieprzyjemne emocje, które kojarzysz z tamtym okresem życia, stały się jeszcze intensywniejsze. W miarę jak owe uczucia będą stawać się w Twoim wnętrzu coraz silniejsze, zwróć uwagę, w jakiej części ciała będziesz je odczuwać najintensywniej.
Teraz, gdy już uświadomisz sobie te uczucia, będziesz mógł również zacząć zwracać uwagę na to, co widzisz oczami umysłu. Uświadom sobie istnienie elementów, które widzisz, ponieważ odczuwasz negatywne emocje. Obraz może wydawać Ci się absolutnie sensowny — choć wcale nie musi tak być. Tak czy inaczej, po prostu zwróć uwagę na to, co sobie wyobrażasz. Pomyśl również o tym, co być może słyszysz — coś, co ktoś do Ciebie mówi, a być może coś, co mówisz Ty sam — to również może przyczyniać się do nasilenia wspomnianych nieprzyjemnych emocji.
Teraz na chwilę odsuń na bok tę kompozycję nieprzyjemnych obrazów i dźwięków.
2. Zakłócenie. Aby łatwiej Ci było odsunąć wspomniane doświadczenie na bok, powiedz głośno swój numer telefonu. Następnie, ot tak sobie, a także żeby jeszcze na chwilę się zdekoncentrować, spróbuj jeszcze raz głośno powiedzieć swój numer telefonu, ale tym razem wspak.
3 Stwórz twórczy wizerunek własny. Teraz poświęć minutę lub dwie, aby stworzyć obraz samego siebie w sytuacji, w której rozwiązałeś już problem mający negatywny wpływ na Twoją wiarę w siebie. To przyszły „Ty" — „Ty", który jest już kilka kroków przed Tobą, „Ty", który nauczył się już, jak rozwiązać swój problem. Ten przyszły „Ty" rozwiązał problem, wykorzystując metody, które dopiero poznasz. Ten „Ty" wie, że osiągniesz sukces, ponieważ jemu już się to udało. To „Ty", który przeszedł już przez wszystko, czego doświadczyłeś, a nawet jeszcze więcej. Myśli o Tobie z miłością i dobrocią, a poza tym wie, że uda Ci się osiągnąć sukces.
Zobacz tego „cudownego Ciebie" dokładnie przed sobą — niech będzie to duży, jasny i kolorowy obraz Ciebie, osoby posiadającej wiele zasobów, które pozwolą jej poradzić sobie z blokującym Cię problemem. To „Ty", który dysponuje wieloma dodatkowymi możliwościami wyboru, wieloma zróżnicowanymi sposobami na poradzenie sobie ze wszystkim, co dostrzegłeś, oglądając niedawnonieprzyjemny obraz. Upewnij się jednak, że „cudowny Ty" nie jest doskonały i ma poczucie humoru.
A co najważniejsze, zwróć uwagę na to, jak bardzo czujesz się przyciągany przez tę osobę. Samo patrzenie na nią sprawia, że zaczynasz odczuwać intensywne pragnienie stania się tą osobą. Jeżeli nie czujesz potężnego przyciągania, które pozwoliłoby Ci bardziej zbliżyć się do wspomnianego obrazu „cudownego Ciebie", poświęć tyle czasu, ile będziesz potrzebować, aby uczynić go bardziej rzeczywistym, bardziej wiarygodnym i bardziej zbliżonym do wizji tego, kim chcesz zostać. Możesz tego dokonać, wzbogacając submodalności takiego obrazu. Możesz na przykład sprawić, aby stał się większy, jaśniejszy, bardziej kolorowy i ruchomy. Innym sposobem na stworzenie przekonującej wizji „cudownego Ciebie" jest zadanie sobie następującego pytania: jak wyglądałoby wyobrażenie „cudownego Ciebie", gdyby miało być niezmiernie przekonujące? Tego rodzaju pytanie „co by było, gdyby" pozwoli Twojemu umysłowi natychmiast stworzyć zdecydowanie bardziej atrakcyjny obraz „cudownego Ciebie".
Następnie, gdy będziesz już czuć intensywne pragnienie zostania owym „przyszłym Tobą", zauważ, że „cudowny Ty" mówi szczerym i absolutnie uczciwym głosem, przekonując Cię: „Czuję się ze sobą dobrze". Słowa „czuję się ze sobą dobrze" są skierowane do Ciebie i zaczynają okrążać Twoją głowę, wnikając do zakamarków umysłu. Wsłuchaj się w te słowa... wsłuchaj się w ciche echo — będzie Ci się wydawać, że Twoja głowa znajduje się we wnętrzu dużego złotego dzwonu. A gdy będziesz słuchać słów „czuję się ze sobą dobrze", pozwól, aby dobre emocje zaczęły „obmywać" Cię i „przepływać" przez Ciebie.
4. Zacznij ćwiczyć rozszerzanie twórczego wizerunku własnego. Następnie umieść „cudownego Ciebie" w malutkim roziskrzonym punkcie unoszącym się w przestrzeni tuż przed Tobą. Pozwól, aby ten roziskrzony punkt szybko rósł i stawał się coraz większy, dopóki obraz nie wróci do rzeczywistych rozmiarów i nie będziesz mógł zobaczyć „cudownego Ciebie"... dokładnie przed sobą... dużego, jasnego i kolorowego. Usłysz też, jak „cudowny Ty" uczciwie i szczerze mówi: „Czuję się ze sobą dobrze"... a słowa te zaczną okrążać Twoją głowę, tak jakby znajdowała się ona wewnątrz dużego złotego dzwonu — poczuj, jak „obmywają" Cię dobre emocje. Teraz zobacz w umyśle pusty ekran, tak jak w kinie. Powtórz ten proces kilka razy, dopóki nie stanie się automatyczny.
5. Umieść punkt z twórczym wizerunkiem własnym w obrazie-wskazówce. Teraz umieść wspomniany mały roziskrzony punkt w centrum obrazu-wskazówki, który odkryłeś w mroku .
6. Wymień obrazy (błyskawicznie). Teraz, gdy nieprzyjemny obraz będzie blaknąć, maleć i znikać, roziskrzony punkt zawierający „cudownego Ciebie" szybko będzie się powiększać i jaśnieć, powiększać i jaśnieć, dopóki.... błysk... obraz „cudownego Ciebie" nie przesłoni nieprzyjemnego obrazu, wypełniając całe pole widzenia, tak aby wszystkim, co będziesz mógł zobaczyć, był obraz „cudownego Ciebie". Gdy będziesz oglądać ten obraz siebie (duży, jasny, kolorowy i znajdujący się dokładnie przed Tobą), mówiąc „czuję się ze sobą dobrze"... usłyszysz słowa, które będą okrążać Twoją głowę i odbijać się niewielkim echem... tak jakby Twoja głowa znajdowała się wewnątrz dużego złotego dzwonu... i pozwolisz, aby „obmyły" Cię dobre uczucia.
7. Zobacz pusty ekran. Teraz zobacz oczami umysłu pusty ekran — tak jakbyś patrzył na pusty ekran w sali kinowej przed rozpoczęciem seansu.
8. Powtórz ćwiczenie dziesięć razy. Teraz wykonaj kroki 4-6 nieco szybciej. Jeszcze raz umieść wspomniany roziskrzony punkt w centrum nieprzyjemnego obrazu. W miarę jak nieprzyjemny obraz będzie szybko blaknąć, maleć i znikać, przyglądaj się, jak Twój wizerunek własny szybko staje się większy i jaśniejszy, i większy i jaśniejszy, dopóki... błysk... obraz „cudownego Ciebie" nie przesłoni nieprzyjemnego obrazu. Obraz „cudownego Ciebie" jest zaś duży, jasny i kolorowy — słyszysz głos mówiący: „Czuję się ze sobą dobrze"... a słowa te zaczynają okrążać Twoją głowę i odbijać się echem, tak jakbyś znajdował się wewnątrz dużego złotego dzwonu... a Ty pozwalasz, aby dobre emocje Cię „obmywały". Następnie widzisz pusty ekran — dokładnie taki, jaki mógłbyś zobaczyć w pustej sali kinowej.
Powtórz cały proces jeszcze cztery razy, za każdym razem wykonując go szybciej. Następnie powtórz go jeszcze trzykrotnie, pamiętając o tym, aby po każdym ćwiczeniu zobaczyć pusty ekran. Na koniec uruchom ten proces jeszcze dwa razy — tak szybko, jak jesteś w stanie. Gdy zrobisz to naprawdę szybko, możesz nie uświadomić sobie poszczególnych zamieniających się miejscami obrazów. Dziesięciokrotne wykonanie opisanego procesu większości osób w zupełności wystarczy. Niektórym wystarcza jednak, gdy wykonają to ćwiczenie raz albo dwa razy — są też tacy, który potrzebują dwudziestu powtórzeń. Ile razy Ty musisz je powtarzać, dopóki całkowicie nie pozbędziesz się nieprzyjemnych emocji?
9. Mnożenie twórczego wizerunku własnego. Ponieważ pozytywna wiara w siebie jest obiektywnym i korzystnym wyobrażeniem siebie samego, które wpływa na wszystkie Twoje doświadczenia, będzie ona najbardziej skuteczna, gdy będziesz widzieć wewnętrzne pozytywne wyobrażenia siebie samego wszędzie tam, gdzie spojrzysz — w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Wyobraź sobie, że możesz fizycznie trzymać w rękach obraz „cudownego Ciebie". Po prostu sięgnij i chwyć go rękoma. Gdy go dotkniesz, zacznie świecić. Teraz zwielokrotnij ten obraz, tworząc tysiące obrazów „cudownego Ciebie", jeden po drugim jak wielką talię kart — jaśniejącą i kolorową.
Następnie zostaw jeden z obrazów dokładnie przed sobą, a resztę podnieś i rzuć wysoko w powietrze. Przyjrzyj się, jak wszystkie te obrazy „cudownego Ciebie" zaczynają spadać i osiadać wokół Ciebie we współśrodkowych okręgach — wszędzie wokół Ciebie i tak daleko, jak możesz sięgnąć wzrokiem w każdym kierunku... w Twojej przeszłości, Twojej teraźniejszości i Twojej przyszłości. Wyobraź sobie, że widzisz dziesiątki ułożonych jeden za drugim okręgów składających się z obrazów „cudownego Ciebie", a także że możesz usłyszeć je jako chór kochających, uczciwych głosów mówiących: „Czuję się ze sobą dobrze!". Możesz zgodzić się, aby dobre emocje „obmyły" Cię i „przepłynęły" przez Ciebie.
10. Testowanie Twoich dokonań. Teraz, gdy już kilka razy wykonałeś ćwiczenie, powinieneś zbadać wyniki pracy. Poświęć więc chwilę i zwróć uwagę na to, jak się czujesz, gdy próbujesz przypomnieć sobie pierwotny, nieprzyjemny obraz-wskazówkę. Jeżeli w ogóle nie jesteś w stanie przypomnieć sobie nieprzyjemnych emocji lub jeśli masz duże trudności nawet z zobaczeniem nieprzyjemnego obrazu, osiągnąłeś sukces!
Jeżeli myśląc o wspomnianym obrazie-wskazówce, odczuwasz jakiekolwiek nieprzyjemne emocje, po prostu powtarzaj ćwiczenie, zwracając szczególną uwagę na każdy z etapów, dopóki nieprzyjemne uczucia nie znikną.
Swish Pattern to bardzo prosty i skuteczny sposób umożliwiający stworzenie obiektywnego i korzystnego wizerunku własnego przynoszącego natychmiastowe rezultaty w konkretnych, kłopotliwych sytuacjach. Jedną z najciekawszych cech tej techniki jest to, że nie wiesz z góry, co zrobisz następnym razem, gdy znajdziesz się w sytuacji podobnej do tej, która sprawia Ci kłopoty. Choć wiele procesów NLP tworzy konkretny zestaw zachowań pozwalających na poradzenie sobie z określonymi sytuacjami, Swish Pattern opiera się na nieświadomości, która umożliwia znajdowanie twórczych sposobów radzenia sobie z nimi — jest to zadziwiające potwierdzenie jednego z założeń NLP: ludzie mają już wszystkie zasoby, których potrzebują.
Jeden ze sposobów myślenia o Swish Pattern zakłada, że tworzy on niezwykle motywujący wizerunek własny przedstawiający osobę, którą chcesz się stać. Taka potężna motywacja organizuje i koncentruje wszystkie Twoje świadome zasoby na sytuacji problemowej, a także pomaga Ci znaleźć sposoby poradzenia sobie z nią. Wizerunek własny, który tworzysz, posługując się Swish Pattern, wpływa również na wszystkie Twoje doświadczenia: przeszłe, teraźniejsze i przyszłe.
W przedstawionym tutaj Swish Pattern w celu dokonania zamiany dwóch obrazów wykorzystano rozmiar i jasność. Do zamiany obrazów możesz również wykorzystać takie kontrasty jak kolor - czerń i biel, bliskość-oddalenie, trójwymiarowość - płaskość, zdjęcie - film , bądź dowolną inną parę submodalności. W przypadku niektórych osób korzystanie z takich alternatywnych sposobów posługiwania się Swish Pattern okaże się bardziej skuteczne od metody przedstawionej w niniejszej publikacji. Istnieje również możliwość zaadaptowania Swish Pattern do systemu słuchowego — będzie wówczas dochodzić do zamiany wskazówki dźwiękowej oraz głosu towarzyszącego wizerunkowi własnemu.
Jeżeli przedstawiona tutaj procedura w Twoim przypadku okazuje się nieskuteczna, nawet pomimo tego że wykonasz ją dokładnie wiele razy, prawdopodobnie to właśnie jeden z tych alternatywnych sposobów w Twoim przypadku sprawdzi się lepiej.