Kategoria

Homo Sapiens, strona 26


sty 30 2010 Ocenianie swojej efektywności w życiowych...
Komentarze: 0

 

Powiedzmy, że masz dziesięć głównych ról dla swojej misji. Jest to rola ojca, brata, wuja, przyjaciela, współpracownika, kierownika, rewolucjonisty, twórcy, przyjaciela siebie samego i lokalnego działacza. Co więcej, załóżmy, że do Twoich najgłębszych wartości należą spełnienie, przyjemność, miłość i odwaga. Poniższe zestawienie pozwala oszacować, na ile Twoje role rzeczywiście odzwierciedlają Twoje wartości. Korzystaj z tego zestawienia do

oceny swoich ról według tego, jak w każdej z nich manifestujesz swoje wartości. Oceny podawaj w skali od A do F. Oto przykład:

Przykładowe zestawienie oceny ról

 

NAJGŁĘBSZE WARTOŚCI Spełnienie

Przyjemność

 

Miłość

 

Odwaga

 

BRAT

B

B

A

 

B

DZIAŁACZ LOKALNY

A

A

A

 

A

KIEROWNIK

C

C

C

A

OJCIEC

A

C

A

A

PRZYJACIEL

B

C

A

A

PRZYJACIEL SAMEGO SIEBIE

D

D

D

C

REWOLUCJONALISTA

A

B

C

B

TWÓRCA

B

B

B

C

WSPÓŁPRACOWNIK

C

C

C

C

WUJ

B

B

A

B

 

 

New layer...
New layer...
hjdbienek : :
sty 29 2010 Role i wartości
Komentarze: 0

Każda rola w życiu jest dziedziną, w której osiągamy określone cele. Te cele to działania w świecie, które zmieniają coś na lepsze. To sposób na zamanifestowanie swych wartości. Rozwój misji zależy od osiągnięcia celów w każdej z wielu ról w życiu. Zastanów się nad rolami, które definiuje Twoja misja. Mogą to być role brata, siostry, lekarza, pracownika, rewolucjonisty, intelektualisty, przyjaciela czy badacza. Dla każdej roli możesz zadać następujące pytanie: „Jakie dowody wskazują na to, że jestem świetnym ?" Oczywiście Twoja odpowiedź na to pytanie będzie odzwierciedlać Twoje wartości. Ważne jest, by zrozumieć, że Twoja misja, po to by możliwe było jej codzienne wypełnianie, musi wypływać z Twoich najgłębszych wartości. W ćwiczeniu 10. sporządziłeś listę takich wartości. Porównaj ją z przykładowym zestawieniem oceny ról, by upewnić się, że są one spójne z wartościami. Znając już konstelację wartości oraz odpowiadające im nazwy, które ułatwią przywołanie ich w myślach, możesz ich używać jako zestawu standardów do oceny osiągnięć w każdej z ról.

hjdbienek : :
sty 28 2010 Stworzenie listy ról do realizacji misji
Komentarze: 0

Oto lista podsumowująca role przyjmowane przez ludzi w celu spełnienia misji. Przeglądając to zestawienie, zanotuj te, które są dla Twojej misji najistotniejsze. Dodaj do listy dowolne brakujące role.

 PODSUMOWANIE ROL

 Role indywidualne

 ARTYSTA

 BŁAZEN

 BOHATER/BOHATERKA

 CZARODZIEJ

 MEDIATOR

 MĘDRZEC

 MYŚLIWY

 ODKRYWCA

 PRZYJACIEL SAMEGO SIEBIE

PRZYWÓDCA

 SPORTOWIEC

 ŚWIĘTY

 UCZONY

 WOJOWNIK

 WYNALAZCA

 Role osobiste i rodzinne

BRAT

 BRATANICA

 BRATNEK

 CIOTKA

 CÓRKA

 KUZYN

 MACOCHA

 MATKA

 OJCIEC

 OJCZYM

 PRZYJACIEL

 SIOSTRA

 SIOSTRZENICA

 SIOSTRZENIEC

 SYN

 TEŚCIOWA

 TEŚĆ

 WUJ

 Role zawodowe

 SZWAGIER

 ARTYSTA

 KLIENT

 LEKARZ

 MENEDŻER

 NAUCZYCIEL

 NIEWOLNIK ZAROBKÓW

 PIONEK

 PISARZ

 PODWŁADNY

 PRACOWNIK

 PRAWNIK

 PRZEDSIĘBIORCA

 PRZYWÓDCA

 STUDENT

 SZEF

 TRENER

 TRUTEŃ

 USŁUGODAWCA

 WIZJONER

 WSPÓLNIK

 WSPÓŁPRACOWNIK

 Role obywatela

 ADWOKAT

 AGENT ZMIAN

 CZŁONEK RADY

 DZIAŁACZ SPOŁECZNY

 FILANTROP

 MIŁOŚNIK PRZYRODY

 ORGANIZATOR

 PISARZ LISTÓW

 PRZYWÓDCA

 REWOLUCJONISTA

 SĄSIAD

 TRENER

 TROSZCZĄCY SIĘ O PIĘKNO

 URZĘDNIK

 WOLONTARIUSZ

 WYBORCA

 ZWALCZAJĄCY PRZESTĘPSTWA

hjdbienek : :
sty 27 2010 ĆWICZENIE 17. ODKRYWANIE RÓL OBYWATELA...
Komentarze: 0

1. Przejrzyj listę ról obywatela, zadając pytanie: „Czy bycie świętym jest czymś niezbędnym przy realizacji mojej misji?". 2. Na oddzielnym kawałku papieru spisz role, które uważasz za niezbędne do spełnienia swojej misji. 3. Jeśli któreś role obywatela uważasz za ważne w Twoim życiu, a nie są one częścią zapisanej misji, zmień deklarację misji, aby zawierała te role w znaczący sposób. Dołącz je do listy.

hjdbienek : :
sty 26 2010 Role obywatelskie: relacje z większą społecznością...
Komentarze: 0

Spójrz na swe życie i pracę przez pryzmat społeczności, miasta i kraju, w którym żyjesz. Możesz nawet rozważyć całą planetę. Być może jest coś, czym chciałbyś się zająć, co pragnąłbyś zmienić lub ulepszyć w swej roli obywatela, a co dotyczy Twojej społeczności. Czy Twoi ulubieni bohaterowie spełniają jakieś role obywatelskie? Czy takie role zawiera Twoja misja? Ludzie jako jednostki muszą brać odpowiedzialność za świat, aby stał się lepszy. Niektórzy realizują to w swych rolach zawodowych i rolach rodzica. Na pewno o roli matki i ojca można myśleć w kontekście ról obywatelskich. Inni oprócz swych ról zawodowych i rodzinnych przyjmują dodatkowo role obywatelskie. Jeszcze inni czynią swoje role zawodowe obywatelskimi. Dr Martin Luther King połączył rolę ministra z rolą obywatelską działacza społecznego. Dzięki temu doprowadził do działań bez użycia siły jako formy sprzeciwu wobec niesprawiedliwości segregacji rasowej w latach 50. i 60. Wszyscy mamy potrzebę odczuwania jakiegoś połączenia między tym, co dzieje się na zewnątrz, a tym, co przydarza się nam jako jednostkom. Wizjonerski historyk kultury, Morris Berman opisał tę potrzebę w bardzo ciekawy sposób: Moje ciało jest także ciałem Ziemi... Znać własne ciało, znać ból i radość, które zawiera, to poznać coś znacznie większego... Naszej cywilizacji stale umyka coś oczywistego. Coś, co wymaga dwustronnego związku między naturą a psyche i co będziemy musieli zrozumieć, jeśli mamy przetrwać jako gatunek. Jeśli lubisz przebywanie na łonie natury, jeśli kochasz przyrodę, możesz przybrać role związane ze środowiskiem. Być może zależy Ci, by w Twoim mieście było czystsze powietrze, lepszy system dróg tranzytowych, ścieżki rowerowe lub komunikacja. Możesz nawet wybrać większe, bardziej długofalowe zagadnienia, takie jak związek między naszym gatunkiem a resztą planety. Tak wielki zasięg jest częścią misji wielu ludzi — pamiętaj, Ty również możesz coś zmienić w świecie. Pojedyncze osoby lub małe grupki ludzi od zawsze były źródłem udoskonaleń świata. Jak powiedziała wspaniała antropolog, Margaret Mead: „Nie powinieneś nigdy wątpić, że na zmianę świata może wpłynąć mała grupa zaangażowanych ludzi. Zaiste, tylko im się udało". A zmiana świata zaczyna się od zmian w naszej własnej społeczności; osoba po osobie, firma po firmie, rodzina po rodzinie, problem po problemie, cel po celu. Oto kilka przykładów, które mogą pomóc w wybraniu ról obywatelskich. Wykorzystasz je w procesie osiągania celu. Role obywatela: ADWOKAT , REWOLUCJONISTA,  AGENT ZMIAN,  SĄSIAD,  CZŁONEK RADY, TRENER, DZIAŁACZ SPOŁECZNY, TROSZCZĄCY SIĘ O PIĘKNO, FILANTROP,  URZĘDNIK , MIŁOŚNIK PRZYRODY , WOLONTARIUSZ, ORGANIZATOR ,WYBORCA ,PISARZ LISTÓW, ZWALCZAJĄCY PRZESTĘPSTWA ,PRZYWÓDCA.

hjdbienek : :
sty 25 2010 ĆWICZENIE 16. ODKRYWANIE RÓL OSOBISTYCH...
Komentarze: 0

1. Przejrzyj listę ról osobistych i rodzinnych, zadając pytanie: „Czy bycie świętym jest czymś niezbędnym przy realizacji mojej misji?". 2. Na oddzielnym kawałku papieru spisz role, które uważasz za niezbędne do spełnienia swojej misji. 3. Jeśli któreś role osobiste lub rodzinne uważasz za ważne w Twoim życiu, a nie są one częścią zapisanej misji, zmień deklarację misji, aby zawierała te role w znaczący sposób. Dołącz je do listy.

hjdbienek : :
sty 24 2010 Twoje role osobiste i rodzinne
Komentarze: 0

Jakie miejsce w Twojej misji zajmują dobre relacje rodzinne i osobiste? Relacje z innymi to bogactwo każdego życia. Wielu ludzi sukcesu po spojrzeniu na swoje życie uświadamia sobie, że ich kariera poważnie kolidowała z intymnością ich związków prywatnych. Rozumiejąc ten problem, były prezes IBM Thomas J. Watson, Jr. stwierdził kiedyś, że kierownik, któremu brakuje czasu na relacje osobiste, to zły kierownik. Pomyśl o relacjach z ważnymi teraz i w przyszłości osobami w rodzinie: z małżonkiem, dziećmi, rodzicami, rodzeństwem. Kim są ważne osoby w Twoim życiu? Jedną z metod, która pomoże to ustalić, jest test nerki. Jeśli Twoje życie zależałoby od dawcy nerki, kto by Ci oddał własną?

BRAT                     MATKA

BRATANICA           OJCIEC

BRATNEK              OJCZYM

CIOTKA                PRZYJACIEL

CÓRKA                 SIOSTRA

KUZYN                 SIOSTRZENICA

MACOCHA           SIOSTRZENIEC

SYN                    TEŚĆ

SZWAGIER         WUJ

TEŚCIOWA

hjdbienek : :
sty 23 2010 ĆWICZENIE 15. ODKRYWANIE ROL ZAWODOWYCH...
Komentarze: 0

1. Przejrzyj listę ról zawodowych i zadawaj pytanie: „Czy bycie świętym jest czymś niezbędnym przy realizacji mojej misji?". 2. Na oddzielnym kawałku papieru spisz role, które uważasz za niezbędne do spełnienia swojej misji. 3. Jeśli któreś role uważasz za ważne w Twoim życiu, a nie są one częścią zapisanej misji, zmień deklarację misji, aby zawierała je w znaczący sposób. Dołącz te role do listy.

hjdbienek : :
sty 22 2010 Twoje role zawodowe: służenie klientom
Komentarze: 0

Role zawodowe ulegają dramatycznym zmianom, a zmiany te były od dawna potrzebne. Praca jest coraz bardziej skierowana ku samorozwojowi. Przyglądając się swojej karierze, życiorysowi zawodowemu i zasobom finansowym, możesz pragnąć określonych zmian. Zwróć uwagę na niektóre z obrazów i słów powstających w Twojej głowie; uświadom sobie ich wagę. Zastanów się nad tym, jakie osiągnięcia zawodowe i finansowe wspomogą Twoją rozwijającą się misję. Podobnie do Ewinga Kauffmana uświadom sobie radość dawania. Nasze profesjonalne i efektywne role zawodowe wymagają zazwyczaj tyle samo czasu, wysiłku i nauki, co każda inna rola w życiu. Często wymagają nawet więcej. Gdy już wyobrazisz sobie, jak ekscytujące mogłyby być zmiany w Twoim życiu zawodowym, przejrzyj poniższą listę ról.

 Role zawodowe

ARTYSTA                            PRAWNIK

KLIENT                               PRZEDSIĘBIORCA

KOLEGA                              PRZYWÓDCA

LEKARZ                               STUDENT

MENEDŻER                          SZEF

NAUCZYCIEL                       TRENER

NIEWOLNIK ZAROBKÓW   TRUTEŃ

PIONEK                               USŁUGODAWCA

PISARZ                               WIZJONER

PODWŁADNY                      WSPÓLNIK

PRACOWNIK                      WSPÓŁPRACOWNIK

 

Przemyśl swoje obecne role zawodowe. Będąc na przykład prawnikiem, mógłbyś wybierać spośród różnych możliwych ról, włączając w to płatnego zabójcę, obrońcę uciśnionych, mediatora, wychowawcę, obrońcę sprawiedliwości lub kolekcjonera pieniędzy. Każdy zawód daje możliwość dużego wyboru ról. Jakie są Twoje obecne role zawodowe? Czy jesteś niewolnikiem pensji, szefem, przywódcą, poplecznikiem, najemnikiem, doradcą, pomocnikiem, operatorem maszyn, maszyną do robienia pieniędzy lub przedsiębiorcą? Na kartce papieru spisz swoje obecne role zawodowe. Czy Ci odpowiadają? Czy są zgodne z Twoją misją? Pamiętaj, że mimo wykonywania określonej pracy wciąż możesz mieć inne tożsamości roli potrzebne do wypełnienia misji. Nawet jeśli Twoje obecne role zawodowe są zgodne z misją, być może będziesz chciał je ulepszyć i opracować działania, które pozwolą je odgrywać. Jeśli naprawdę nie lubisz niektórych z obecnych ról zawodowych, zmień je — najpierw w umyśle. Wyobraź sobie, jak wyglądają podczas rozwoju misji. Bez względu na to, czy wybrane role zawodowe możesz przyjąć w obecnej czy w nowej pracy, utwórz odpowiednie tożsamości roli dla Twojej misji.

hjdbienek : :
sty 21 2010 ĆWICZENIE 14. ODKRYWANIE RÓL INDYWIDUALNYCH...
Komentarze: 0

1. Przejrzyj listę indywidualnych ról i zadawaj pytanie: „Czy bycie świętym jest czymś niezbędnym przy realizacji mojej misji?". 2. Na oddzielnym kawałku papieru spisz role, które uważasz za niezbędne do spełnienia swojej misji. 3. Jeśli któreś role uważasz za ważne w Twoim życiu, a nie są one częścią zapisanej misji, zmień deklarację misji, by zawierała te role w znaczący sposób. Dołącz je do listy.

hjdbienek : :