Najnowsze wpisy, strona 55


mar 12 2010 Jak uzyskujesz dostęp do własnych stanów...
Komentarze: 0

  Wykonajmy inny eksperyment. Pomyśl o dwóch wspomnieniach — jednym przyjemnym, a drugim nieprzyjemnym. Poświęć chwilę na to, aby ponownie przeżyć te sytuacje — tak jak zwykle robisz, gdy sobie coś przypominasz. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób przywołujesz takie doświadczenia — na to, czy je ponownie przeżywasz (zasocjowany), czy po prostu obserwujesz swoje doświadczenia (zdysocjowany), widząc siebie „na filmie" albo „na przeźroczu" z pewnej odległości.

Niezależnie od tego, w jaki sposób przywoływałeś takie przyjemne i nieprzyjemne doświadczenia, wróć i zamień je. Jeśli byłeś zdysocjowany w przypadku nieprzyjemnego doświadczenia, zaangażuj się w nie i zauważ, jak zmienią się Twoje odczucia. Jeżeli byłeś zasocjowany z tym wspomnieniem, „wyjdź" z ciała i spójrz na siebie w sposób zdysocjowany — zwróć również uwagę na to, jak zmieniają się emocje, które będziesz odczuwać.

Teraz pomyśl o tym, jak przywoływałeś przyjemne wspomnienie. Jeśli byłeś wówczas zdysocjowany, zaangażuj się w nie i doświadcz go tak, jakby wszystko działo się właśnie teraz. Jeżeli byłeś zasocjowany z takim przyjemnym wspomnieniem, wycofaj się na chwilę i zobacz, jak to jest, gdy ogląda się je z dystansu.

 

Gdy jesteś zasocjowany ze wspomnieniem, jesteś skłonny odczuwać wszystkie emocje, jakich doznawałeś w pierwotnej sytuacji — niezależnie od tego, czy były przyjemne, czy nieprzyjemne. Gdy jesteś zdysocjowany, odczuwasz jedynie emocje zdystansowanego obserwatora. Dzięki temu eksperymentowi wiesz już dobrze, w jaki sposób będziesz zapamiętywać zdarzenia. Doświadczenia pozytywne będziesz chciał zapamiętywać w sposób zasocjowany, negatywne zaś w sposób zdysocjowany.

Przykładem na to, jak nie należy wykorzystywać opisanych umiejętności, jest historia kobiety, która doskonale się bawiła na pewnym sylwestrowym przyjęciu. Przez wiele godzin była szczęśliwa, tańczyła... a nawet śpiewała dla przyjaciół — była duszą towarzystwa. Około drugiej w nocy, zaraz przed końcem zabawy, ktoś na nią wpadł, gdy piła kawę. Napój rozlał się, brudząc cały przód jej białej sukienki. Była tak przerażona, że aż podskoczyła, mówiąc: „Cały wieczór zmarnowany!". Kilka miesięcy później w sklepie spotkała kolegę, który był na tamtym przyjęciu. Gdy wspomniał o nim, przerwała mu, okazując zdenerwowanie: „Proszę, nie rozmawiajmy o tamtym przyjęciu — to była okropna noc!".

Ta kobieta przez wiele godzin była duszą towarzystwa, a następnie pozwoliła, aby jedna nieprzyjemna chwila zrujnowała jej cały wieczór. Zamiast cieszyć się wszystkimi przyjemnymi wspomnieniami związanymi z miłym wieczorem, zasocjowała się z doświadczeniem rozlanej kawy pod koniec przyjęcia i zdystansowała się od wielu przyjemnych godzin, które spędziła z przyjaciółmi. To nie jest najmądrzejszy sposób na zapamiętanie przyjęcia — podobnie jak nie jest to dobry sposób na przejście przez życie.

Pomyśl o ludziach, którzy cierpią na depresję. Często są to osoby, które dysocjują się od pozytywnych doświadczeń i aso-cjują z negatywnymi. Następnie przypomnij sobie znajomych, którzy zwykle znajdują się na emocjonalnym roller coasterze — w jednej chwili są szczęśliwi, a w następnej przygnębieni. To osoby, które asocjują się z niemal wszystkimi doświadczeniami — zarówno przyjemnymi, jak i nieprzyjemnymi, rzadko osiągając stan dysocjacji. Istnieją również ludzie, którzy najczęściej starają się doświadczać życia z pozycji obserwatora. Zwykle przyciągają ich zawody wymagające zdolności analitycznych, w tym takie nauki, jak inżynieria czy programowanie komputerów. Są oni często bardziej zorientowani na koncepcje, informacje i rzeczy niż na innych ludzi.

Jeżeli naprawdę pragniesz cieszyć się życiem, będziesz chciał asocjować się ze wspomnieniami, tak byś mógł odczuwać wszystkie te przyjemne emocje i wykorzystywać je jako dobre zasoby wspierające pozytywne nastawienie do przyszłych rezultatów.

Fizjologia przyjemnych emocji jest również znacznie zdrowsza dla organizmu niż stresująca fizjologia dyskomfortu. Fizjologiczną reakcją organizmu na nieprzyjemności jest zwykle strategia „uciekaj lub walcz". Taka taktyka przydaje się, gdy trzeba uniknąć naprawdę niebezpiecznej sytuacji, ale w przypadku typowych nieprzyjemności jej jedynymi skutkami są wzrost ciśnienia krwi oraz wszystkie pozostałe fizjologiczne reakcje na stres. W zupełności wystarczy, że musiałeś doświadczać wszystkich tych złych emocji w pierwotnych okolicznościach — dlaczego miałbyś przeżywać je od nowa? Gdy zdysocjujesz się od nieprzyjemnego wspomnienia, nadal będziesz widzieć, jaki byłeś wówczas nieszczęśliwy — tak byś nadal mógł być świadom tego, czego nie chcesz doświadczać w przyszłości. Nie tracisz żadnych wartościowych informacji i nadal pamiętasz ważne lekcje związane z takimi doświadczeniami. Wszystko, co tracisz, to złe emocje, które często ograniczają Twoje horyzonty i kreatywność wtedy, gdy ich najbardziej potrzebujesz. Dysocjując się od nieprzyjemnych wspomnień, możesz pozostać pełen potencjału i pomysłów — lepiej radzić sobie z trudnościami, jakie niesie los. Gdy nauczysz się wybierać między asocjacją a dysocjacją, zdobędziesz niezwykle skuteczne narzędzie, dzięki któremu zmienisz swoje życie. Następnym etapem jest rozpoczęcie treningu podświadomości, dzięki któremu będziesz mógł dokonywać wspomnianego wyboru w sposób automatyczny. Jeżeli już doświadczasz tego rodzaju mechanicznych wyborów, być może nie musisz wykonywać następnego ćwiczenia. Daje ono jednak wiele radości i mimo wszystko może sprawić, że Twoje życie zmieni się na lepsze.   

    

hjdbienek : :
Clipy 
mar 12 2010 Beyoncé - Beautiful Liar - The Beyoncé...
Komentarze: 0

hjdbienek : :
Natura 
mar 12 2010 Other Voices - Inne Głosy 1/2 (Napisy PL)...
Komentarze: 0

hjdbienek : :
mar 12 2010 Fizjologia stanów umysłu
Komentarze: 0

Gdy wykorzystujesz zdysocjowany obraz, Twoja perspektywa obserwatora nie jest jedyną częścią Ciebie, która może pomóc Ci kontrolować stan umysłu. Również postawa ciała przyczynia się do odczuwania wspomnianych (jakże odmiennych!) stanów umysłu — dysocjacji i asocjacji. Spróbuj wykonać opisany poniżej eksperyment. Pamiętaj, NLP dotyczy doświadczenia, a nie tylko teoretycznej wiedzy. Najlepszym sposobem na wykorzystanie zdobytych informacji jest wykonywanie opisanych tu ćwiczeń. Usiądź na krześle z prostym oparciem 10 - 12 cm od niego. Wygodnie przechyl się w kierunku oparcia i poczuj, jak Twoje barki odchylają się nawet nieco bardziej. Gdy już to zrobisz, pozwól oczom odpocząć i nie patrz na nic konkretnego. Podnieś nieco podbródek i przesuń głowę w tył. Poczuj, jak Twoje ciało staje się spokojne. Zauważ, jak ta postawa, ta fizjologia, zaczyna zmieniać Twoje postrzeganie świata. Zwróć uwagę na poczucie „oderwania", jakie jej towarzyszy. To właśnie jest fizjologia dysocjacji.

Teraz „wsuń się" w krzesło, tak abyś dolną częścią pleców go dotykał, a następnie nieznacznie pochyl się do przodu. Rozglądając się dokoła w obydwu kierunkach, wyobraź sobie, co musiałbyś zrobić z ciałem, żeby złapać piłkę, którą ktoś by Ci rzucił. Teraz Twój organizm jest bardziej „związany" z sytuacją. To jest fizjologia asocjacji.

Zauważ, że gdy inni ludzie przyjmują tego rodzaju fizjologię, są bardziej zaangażowani we wszystko, co się wokół nich dzieje. Twoja fizjologia może mieć wiele wspólnego z umiejętnością przechodzenia w stan asocjacji lub dysocjacji. Gdy stosowanie jakiegoś procesu lub techniki również będzie wymagać asocjacji lub dysocjacji, będziesz musiał dostosować stan organizmu do każdego z etapów takiej techniki.

Umiejętność rozpoznawania dysocjacji oraz asocjacji bardzo się przydaje w trakcie komunikacji z innymi. Gdy ludzie są  zdysocjowani, starają się analizować swoje doświadczenia i raczej myśleć o tym, co się dzieje, a nie angażować się w sytuację. Gdy są zasocjowani, biorą udział w doświadczeniu i w pełni odczuwają związane z nim emocje.

hjdbienek : :
Clipy 
mar 12 2010 Olivia Newton John - Let me be there
Komentarze: 0

hjdbienek : :
mar 12 2010 Kymatica (Napisy PL) 8/8
Komentarze: 0

hjdbienek : :
mar 12 2010 Tworzenie nowych perspektyw
Komentarze: 0

Ludzie dyskutują na temat różnych „punktów widzenia" od stuleci, jednak większość traktuje to wyrażenie metaforycznie, a nie dosłownie. Na określoną sytuację możesz dosłownie spojrzeć z dowolnego punktu przestrzeni. Każdy z punktów widzenia zapewni Ci nieco inne informacje i odczucia. Pamiętasz wcześniejsze ćwiczenie , w trakcie którego eksperymentowałeś, starając się zobaczyć siebie jadącego kolejką, a także porównywałeś tę perspektywę z faktycznym zjeżdżaniem „na łeb, na szyję"? Gdy patrzyłeś na sytuację własnymi oczami, nazywaliśmy to „asocjacją", gdy zaś przyglądałeś się z boku, jak zjeżdżasz, nazywaliśmy to „dysocjacją".

Dysocjacja umożliwia Ci zdystansowanie się od odczuwanych emocji, ponieważ przyjmujesz perspektywę obserwatora. Wykonując ćwiczenie 29., Szybką technikę zwalczania fobii, Ty również możesz nauczyć się, jak natychmiast zmniejszać obawy, które mogą powstrzymywać Cię od wykorzystywania pełnego potencjału życiowego — takie, jak obawa przed powiedzeniem na zebraniu tego, co masz na myśli, wykonaniem telefonu do nowego klienta, przeprowadzeniem publicznej prezentacji czy jakikolwiek osobisty lęk, który może Cię stopować.

Gdy ludzie obawiają się jakiejś sytuacji lub rzeczy, zwykle wyobrażają sobie je, a następnie „angażują się" w nie i doświadczają ich tak, jakby faktycznie miały miejsce w danej chwili — są zasocjowani. Jednakże gdy wyobrażą sobie tę samą sytuację, ale „oglądając" siebie samych, będą odczuwać jedynie emocje obserwatora. Dysocjacja umożliwia Ci oglądanie nieprzyjemnych doświadczeń z pozycji obserwatora i radzenie sobie z nimi bez obaw tak długo, jak długo pozostajesz takim właśnie niezaangażowanym obserwatorem.

hjdbienek : :
Clipy 
mar 11 2010 Malika Ayane plays "Feeling Better"@...
Komentarze: 0

hjdbienek : :
mar 11 2010 Kymatica (Napisy PL) 7/8
Komentarze: 0

hjdbienek : :
mar 11 2010 Pozbywanie się obaw i fobii
Komentarze: 0

 Wykorzystywanie dysocjacji w celu zyskania pewności siebie

 

Strach jest czymś normalnym i naturalnym. Rekiny, niebezpieczne wiry morskie, nocne wyprawy do „dzielnic latających noży", groźne psy, zloty gangów i głowice nuklearne naprawdę mogą napełniać nas wszystkich obawami. Nieprzyjemne emocje, których doświadczamy, sprawiają, że staramy się unikać niepotrzebnego ryzyka, a także motywują nas do wprowadzania zmian. Niekiedy jednak ludzie zaczynają się obawiać sytuacji i rzeczy, które w żadnych okolicznościach nie są niebezpieczne. Takie zachowania nazywa się często fobiami. Fobia, greckie słowo oznaczające strach, jest nazwą silnego dążenia do unikania pewnych nieprzyjemnych elementów środowiska. Wśród przykładów można wymienić strach przed publicznymi wystąpieniami, wysokością, burzami, odwiedzaniem lekarza, lataniem samolotami, jeżdżeniem autostradami, spotykaniem się z przełożonymi, dzwonieniem do nowych klientów, uczestniczeniem w rozmowach kwalifikacyjnych czy rozmawianiem z teściami. Pomyśl o dowolnej sytuacji, a na pewno znajdziesz kogoś, kto się jej obawia. Niekoniecznie muszą to być „uzasadnione" obawy. Jeżeli w umyśle przeceniasz zagrożenie, z jakim wiąże się określona sytuacja, czy też boisz się sytuacji, których inni wcale nie uważają za przerażające, możesz mieć do czynienia z fobią lub irracjonalną obawą. Psycholog Ge-rald Rosen stwierdza w swojej książce Nie bój się — programprzezwyciężania obaw i fobii1, że „badacze z Uniwersytetu Vermont odkryli, iż co dziesiąty Amerykanin cierpi na skutek poważnej fobii. Gdyby pytano o łagodniejsze problemy z niepokojem, liczba dotkniętych nimi prawdopodobnie byłaby jeszcze wyższa". Jak twierdzi Rosen, badacze z Vermont przez pięć lat zajmowali się pewną liczbą zidentyfikowanych fobii, aby dowiedzieć się czegoś więcej o ich przyczynach. Badania wykazały, że większość fobii dziecięcych miała krótkotrwały charakter i zanikała bez konieczności prowadzenia terapii. Być może wniosek ten pokrywa się z Twoim doświadczeniem, jeśli kiedykolwiek wychowywałeś dzieci — w jednym roku dziecko boi się ciemności, w następnym obcych, a jeszcze później psów.
W przeciwieństwie do dziecięcych obaw, fobie dorosłych nie znikają tak po prostu. Stan ponad połowy dorosłych uczestniczących w badaniach w Vermont nie uległ poprawie w ciągu pięciu lat. Aż jedna trzecia wspomnianych osób zaczęła bać się jeszcze bardziej. Chociaż tylko jedna osoba na dziesięć może cierpieć z powodu poważnego strachu, wszyscy odczuwamy obawy, które powstrzymują nas od rozwoju i osiągania szczytu możliwości. Niezależnie od tego, czy chodzi o tremę przed publicznymi wystąpieniami, czy strach przed odrzuceniem przez osobę, której proponujemy randkę, czy też obawę przed spotkaniem z nowym klientem lub wykonaniem telefonu do niego, każdy doświadcza lęków, które w pewnych sytuacjach są nieproporcjonalne do faktycznego zagrożenia.
Ponieważ każdy kiedyś cierpiał z powodu lęków, prawdopodobnie Ty również dobrze znasz uczucie niepokoju, paniki czy dyskomfortu, które może towarzyszyć temu stanowi umysłu. Możesz jednak nie wiedzieć, że istnieją metody zastępowania obaw, a nawet braku pewności siebie, umiejętnością swobodnegodziałania. To umiejętność, którą już posiadłeś, ale jeszcze nie wykorzystywałeś jej we właściwy sposób.
Pamiętaj: w NLP mówimy, że mapa nie jest terenem. Plan Nowego Jorku nie przypomina tego, co widzisz, gdy stoisz pośrodku Manhattanu, patrząc na drapacze chmur. Twoje uczucia wiążą się z tym, co myślisz o ludziach, zdarzeniach, okolicznościach lub rzeczach, a nie z samymi ludźmi, zdarzeniami, okolicznościami czy rzeczami.
Connirae Andreas, trenerka NLP i współautorka książki o NLP pod tytułem Serce umysłu2, pracowała pewnego razu z kobietą, która panicznie bała się publicznych wystąpień. Connirae poprosiła ją, aby świadomie zwróciła uwagę na wewnętrzny obraz, który tworzyła, gdy czuła strach. Kobieta zdała sobie sprawę, że wyobrażała sobie, iż w trakcie prowadzonej przez nią prezentacji otaczają ją ludzie o olbrzymich, wyrażających krytykę oczach. Gdy Connirae zachęciła wspomnianą kobietę, aby nabrała dystansu i spojrzała na siebie, wszystkie obawy zniknęły. Mogła wówczas zobaczyć, że jej publiczność była po prostu normalną grupą ludzi. Dosłownie spojrzała na sytuację z innego punktu widzenia — a dzięki temu zmieniła swoją wewnętrzną mapę.
Metody przedstawione w niniejszym rozdziale pozwolą Ci nauczyć się, jak świadomie patrzeć z nowych perspektyw na wspomnienia i doświadczenia będące źródłem strachu, fobii lub niepokoju. W rezultacie staniesz się bardziej pewny siebie, pomysłowy i skuteczny.
hjdbienek : :