Archiwum czerwiec 2010, strona 4


cze 05 2010 Dzień 7. Doceń wartość odpoczynku
Komentarze: 1

We wszystkich religiach i dyscyplinach duchowych podkreśla się znaczenie odpoczynku. Niezależnie od tego, czy czas ten ma zostać poświęcony na wychwalanie Stwórcy, czy na ponowne skoncentrowanie umysłu i ducha adepta, a nawet na zwyczajny odpoczynek od wysiłku fizycznego, chodzi o to, żeby docenić dar życia oraz dar jaźni, który umożliwia jego docenienie. W ostatnich latach z powodu nieustannie zwiększających się wymagań stawianych przez codzienność wielu z nas przestało pamiętać o dniu odpoczynku, zastępując go dniem poświęconym na wykonywanie pracy, którą nie zdążyliśmy się zająć w trakcie tygodnia. Możemy sądzić, że zrezygnowaliśmy tylko ze staromodnej tradycji, że jesteśmy „nowocześni" i „wydajni" — jeśli jednak tak jest, to kiedy właściwie spędzamy czas poza kieratem? Kiedy będziemy mieli czas dla siebie? Kiedy będziemy mieli czas, aby docenić to życie, które otrzymaliśmy? Kiedy będziemy mieli czas, żeby zachwycić się stworzeniem i na swój sposób lub zgodnie z naszą tradycją docenić Stwórcę?
Dzisiejsze ćwiczenie jest równie ważne jak ćwiczenia wykonywane w pozostałych dniach programu. Tworzy fundament pozytywnego działania oraz pozytywnego doceniania. Jeśli wrócisz na chwilę do notatek z dnia pierwszego, zobaczysz listę zatytułowaną „Mam i chcę". Zapisałeś na niej rzeczy, których pragniesz w życiu, a jednocześnie masz je. Biorąc udział w wyścigu o zyski, korzyści i osiągnięcia, możesz łatwo zapomnieć, jak daleko już dotarłeś. Poświęć dzisiaj nieco czasu, aby szczegółowo przeanalizować tę listę. Zatrzymaj się na chwilę przy rzeczach, które naprawdę Cię zachwycają. Rozsmakuj się w nich. Zwróć uwagę na to, co lubisz w swoim życiu. Jeżeli w ten sposób dojdziesz do wniosku, że warto byłoby kogoś odwiedzić, wysłać kartkę z podziękowaniami albo poświęcić chwilę na medytację lub modlitwę bądź na zrobienie czegoś, co sprawi, że te dobre rzeczy w przyszłości będą mieć większy udział w Twoim życiu, pozwól, aby Twoje serce było Ci przewodnikiem. Pamiętaj, że w dowolnym momencie możesz dopisywać do tej listy różne elementy.
Gdy już dokładnie przeanalizujesz tę listę, w wyobraźni dokonaj krótkiego przeglądu ostatniego tygodnia lub miesiąca i zwróć uwagę na to, co zrobiłeś z tą książką i programem, aby poprawić jakość swojego życia i siebie samego. Zwróć uwagę na ćwiczenia, jakie wykonałeś, oraz na rezultaty, jakie osiągnąłeś. Mimo że to całkiem prawdopodobne, iż mogą „chodzić Ci po głowie" myśli związane z tym, że nie wykonałeś ich absolutnie doskonale, bądź z tym, że mogłeś lepiej się postarać, albo że ktoś inny wykonał je lepiej, nie przejmuj się nimi. Pozwól im przelatywać przez umysł, tak abyś mógł ponownie skupić uwagę na tym, co osiągnąłeś. Doceń siebie za to, że poświęciłeś czas na zrobienie tego, co zrobiłeś, łącznie z wykonaniem tego ćwiczenia. Zastanów się, co mógłbyś dla siebie zrobić, aby docenić takie postępy. Wiele życiowych przyjemności po prostu czeka, żeby ktoś zaczął się nimi cieszyć. Spacer w parku, piwo z przyjaciółmi, odwiedziny u kolegi, dobra książka, piknik, gra — zacznij już teraz!

hjdbienek : :
Clipy 
cze 04 2010 Helmut Lotti - "Those Were The Days"...
Komentarze: 0

hjdbienek : :
cze 04 2010 Życie po ludziach /Life after people 7/9...
Komentarze: 0

hjdbienek : :
cze 04 2010 Dzień 6. Stwórz nieunikniony sukces
Komentarze: 0

Tworzenie nieuniknionego sukcesu oznacza, że Twój umysł znajdzie się na ścieżce prowadzącej do osiągnięcia celu, tak by mógł nad nim nieustannie pracować — niezależnie od tego, czy będziesz tego świadom. Gdy żywo wyobrazisz sobie, że już osiągnąłeś cel i przewidziałeś możliwy sposób jego realizacji, zmierzanie w jego kierunku stanie się znacznie łatwiejsze. Jest to proces dzielenia podróży do celu na kroki, które faktycznie będziesz musiał wykonać, aby go osiągnąć. Aby to zrobić, będziesz musiał wyobrazić sobie, że przenosisz się do przyszłości, aby stać się tym „Tobą", który już osiągnął cel. Gdy na chwilę staniesz się przyszłym „Tobą", który już osiągnął Twój cel, będziesz mógł spojrzeć wstecz i zobaczyć, jakie kroki i działania w sposób nieunikniony doprowadziły do tego osiągnięcia. Pamiętając o tej ścieżce, wrócisz do teraźniejszości, aby zaplanować przyszłość i już teraz podjąć niezbędne działania.
Wykorzystaj bardziej szczegółowe instrukcje, które zamieszczono w opisie ćwiczenia nr 19 — opracowanie planu rozwoju. Dokładnie wykonaj to ćwiczenie dla każdego z Twoich dobrze sformułowanych celów.

hjdbienek : :
Clipy 
cze 03 2010 Vanessa Mae feat JD Wood - I still can hear...
Komentarze: 0

hjdbienek : :
cze 03 2010 Życie po ludziach /Life after people 6/9...
Komentarze: 0

hjdbienek : :
cze 03 2010 Dzień 5. Cele, którym nie możesz się...
Komentarze: 1

Jesteśmy przyciągani przez to, co jest dla nas atrakcyjne. To, co nas pociąga, pochłania naszą uwagę i ukierunkowuje nasze działania. Teraz, gdy przekształciłeś już swoje marzenia i pragnienia w osiągalne cele, możesz sprawić, aby stały się tak przekonujące, że będą Cię naturalnie przyciągać. Pamiętaj, żeby opisaną poniżej technikę stosować wyłącznie w przypadku celów, dla których w pełni określiłeś warunki świadczące o ich osiągnięciu. Uważaj, bo łatwo jest zacząć „realizować" cele bezsensowne lub niemożliwe do osiągnięcia. Przykładem może być zdobycie wzajemności w miłości albo walka z wiatrakami. Tę technologię można naprawdę lepiej wykorzystać, dlatego zachowaj ostrożność, wybierając jej zastosowania.
Wybierz ze swojej listy jeden cel o wysokim priorytecie i zacznij wyobrażać go sobie „oczami umysłu" — tak jakbyś już go osiągnął. Jeżeli Twój cel nie jest jeszcze „filmem", przekształć go teraz tak, żebyś mógł wyobrazić go sobie jako film. Zwiększ rozmiar i jasność obrazów, dodając żywe kolory i głębię. Zauważ, jak takie zmiany wpływają na chęć osiągnięcia celu. Nadal zwiększaj rozmiar, jasność i intensywność kolorów, dopóki takim działaniom będą towarzyszyć nasilające się emocje, a następnie postaraj się je zatrzymać. Dodaj wzbogacającą, podnoszącą na duchu muzykę do Twojego „filmowego" celu. Spraw, aby taka muzyka dobiegała z rozmieszczonych wszędzie wokół stereofonicznych głośników. Usłysz gromkie, wspierające i zachęcające głosy pozdrawiające Cię na drodze do przyszłych osiągnięć. Ciesz się nimi. Następnie wykonaj tę samą procedurę, wybierając następny cel, i powtarzaj ją, dopóki nie zajmiesz się w ten sposób wszystkimi wyznaczonymi wcześniej celami.

hjdbienek : :
Clipy 
cze 02 2010 Enigma - Relaxing Music - Why!
Komentarze: 0

hjdbienek : :
cze 02 2010 Życie po ludziach /Life after people 5/9...
Komentarze: 0

hjdbienek : :
cze 02 2010 Dzień 4. Zmień marzenia i pragnienia w...
Komentarze: 0

Przyjrzyj się jednocześnie swojej pierwotnej liście życzeń nie mam i chcę oraz nowej, wczorajszej liście nie mam i chcę. Połącz je, uwzględniając obecne priorytety. Być może zechcesz przepisać je w nowej kolejności. Pamiętaj, że zawsze możesz dopisać kilka nowych elementów, o których właśnie pomyślałeś.
Następnie wybierz jeden z celów o najwyższym priorytecie i sprawdź, czy spełnia wszystkie warunki dobrze określonego celu — mają one umożliwić jego osiągnięcie (możesz przejrzeć rozdział 4.). Użyj „pytań o rezultaty", które pomogą Ci zmienić każdą z pozycji na liście nie mam i chcę z pragnienia lub marzenia w osiągalny cel. Wykonaj ten proces dokładnie dla każdej pozycji. Przeanalizowanie całej listy zajęłoby Ci prawdopodobnie więcej niż jeden dzień, zatem dzisiaj wybierz pięć lub dziesięć najważniejszych pozycji, a pozostałe rozdziel na następne kilka dni.

Pytania o rezultaty
                                                           
Czego chcesz?
Skąd będziesz wiedzieć,          
że go osiągnąłeś?                   
Co będziesz widzieć, słyszeć   
i czuć, gdy go osiągniesz?        
Jakie będziesz mieć dowody    
na to, że został osiągnięty?
Kiedy, gdzie i z kim?
Jaki wpływ będzie miała
ta zmiana na resztę Twojego
życia/Twojej pracy/Twojej
rodziny?

Warunki dobrze określonego celu

1. Cel podany jest w formie pozytywnej.
2. Cel jest inicjowany i utrzymywany przez Ciebie.
3. Dowody na osiągnięcie celu.
4. Pożądana sytuacja związana z celem.
5. Cel jest wartościowy i ekologiczny.

hjdbienek : :